Muscatine County Fair champions 2020

MUSCATINE, Iowa–Thought the Muscatine County Fair did not take place in its full form due to the COVID-19 pandemic, children still had opportunities to show their animals and present their static exhibits virtually. Below follows the complete listing of Muscatine county champions:

Beef

  • Grand Champion Market Beef: Grady Claussen, Independent 4-H
  • Supreme Champion Heifer: Hannah Rogers, Wilton FFA
  • Champion Junior Showman: Perry Lehman, Goshen Gladiators

Bucket Calves

  • Champion Junior Bucket Calf: Brady Laughlin, Goshen Gladiators
  • Champion Intermediate/Senior Bucket Calf: Camden Furnas, Lake 4-H

Dairy Goats

  • Grand Champion Market Dairy Goat: Kendall Heath, Stampeding Clovers
  • Grand Champion Dairy Goat Doe: Skylar Tumlinson, Muscatine FFA
  • Grand Champion Buck Dairy Goat: Kelsey Heath, Stampeding Clovers
  • Champion Senior Showman: Kelsey Heath, Stampeding Clovers

Dogs

  • Dog Obedience Pre-Novice A Champion: Sydney Adams, Sweetland 4-H
  • Dog Obedience Novice Champion: Emily King, Stampeding Clovers
  • Dog Handling Junior Champion: Heath Halling, Stampeding Clovers
  • Champion Showman: Lilly Kraft, Wilton Hustlers

Horses

  • Champion Senior Showman: Katelyn Tee, Denim and Dust
  • Champion Intermediate Showman: Jocelyn Curtis, Stampeding Clovers
  • Champion Junior Showman: Mallory Bruhn, Stampeding Clovers
  • Champion Senior Horse Halter: Leah Cortez, Stampeding Clovers
  • Champion Junior Horse Halter: Mallory Bruhn, Stampeding Clovers
  • Champion Senior Pony Halter: Jocelyn Curtis, Stampeding Clovers
  • Champion Senior Horsemanship: Riley Webber, Stampeding Clovers
  • Champion Intermediate Horsemanship: Madeline Fisher, Stampeding Clovers
  • Champion Senior English Pleasure: Riley Webber, Stampeding Clovers
  • Champion Junior English Pleasure: Madeline Fisher, Stampeding Clovers
  • Champion Senior Western Horse Pleasure: Riley Webber, Stampeding Clovers
  • Champion Intermediate Western Horse Pleasure: Madeline Fisher, Stampeding Clovers
  • Champion Senior Western Pony Pleasure: Emily King, Stampeding Clovers
  • Champion Senior/Intermediate Walk Trot: Kelsey Heath, Stampeding Clovers
  • Champion Junior Walk Trot: Mallory Bruhn, Stampeding Clovers

Meat Goats

  • Grand Champion Market Meat Goat: Kamryn Meyer, Wilton FFA
  • Grand Champion Breeding Meat Goat: Kamryn Meyer, Wilton FFA
Kamryn Meyer

Pets

  • Best of the 4-H Pet Show: Tyler Ellithorpe, Wilton Hustlers
Tyler Ellithorpe

Poultry

  • Champion Large Fowl: Lynden MacGillivray, Lake 4-H
  • Best American: Lynden MacGillivray, Lake 4-H
  • Best Other Standard Variety: Baylie Laymon, Wapsie 4-H
  • Champion Waterfowl: Jackson Brendel, Lake 4-H
  • Best of Show: Philip MacGillivray, Lake 4-H

Rabbits

  • Champion Fancy Rabbit: Hanna Tils, Sweetland 4-H
Hanna Til’s champion fancy rabbit

Sheep

  • Champion Purebred Ewe: Jaiden Schmelzer, Muscatine FFA
  • Champion Commercial Lamb: Sawyer Claussen, Independent 4-H
  • Grand Champion Breeding Ewe: Sawyer Claussen, Independent 4-H
  • Grand Champion Market Lamb: Grace Williams, Muscatine FFA
  • Grand Champion Production Lamb: Kensley Paul, Sweetland 4-H

Swine

  • Grand Champion Breeding Gilt: Emma Hartman, Wilton FFA
  • Grand Champion Market Hog: Blaine Heick, Goshen Gladiators

Static Exhibits:

  • Animal Science, State Fair: Madison Law, Wapsie 4-H
  • Citizenship, State Fair: Emma Hartman, Wilton Hustlers
  • Citizenship, State Fair: Cora Marine, Wilton Hustlers
  • Creative Arts, State Fair: Amira Cerveny, Creative Arts
  • Digital Photography, State Fair: Rachel Arid, Wapsie 4-H
  • Digital Photography, State Fair: Madison Law, Wapsie 4-H
  • Digital Photography, State Fair: Kensley Paul, Sweetland 4-H
  • Food and Nutrition, State Fair: Rachel Arid, Wapsie 4-H
  • Food and Nutrition, State Fair: Emma Hartman, Wilton Hustlers
  • Home Grounds Improvement, State Fair: Martha Pace, Wapsie 4-H
  • Horticulture State Fair: Ava Daufleldt, Sweetland 4-H
  • Visual Arts, State Fair: Brynn Derby, Wapsie 4-H
  • Visual Arts, State Fair: Harlee Lear, Sweetland 4-H
  • Woodworking, State Fair: Jackson Brendel, Lake 4-H
  • Woodworking, State Fair: Ryan Cerveny, Wilton Hustlers

Communications

  • Junior Educational Presentations, State Fair: Leo Regennitter, Sweetland 4-H
Leo Regennitter